Η ΑΕΚ κατάφερε να αποδράσει με ένα πολύτιμο τρίποντο από την πρωτεύουσα της Βοιωτίας, καθώς επιβλήθηκε με 3-0 του Λεβαδειακού την Κυριακή, για την 3η αγωνιστική της Super League.

Στο 18ο λεπτό μετά από λάθος του Στρακόσα, ο Όζμπολτ πήρε την μπάλα και απέφυγε τον Αλβανό πορτιέρε. Έκανε το σουτ, αλλά ο Μουκουντί απομάκρυνε σε κόρνερ. Οι παίκτες του Λεβαδειακού φώναξαν για πέναλτι, αλλά ο διαιτητής και το VAR διαφώνησαν μαζί τους.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ

H ΦΑΣΗ ΠΟΥ ΖΗΤΗΣΑΝ ΠΕΝΑΛΤΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΤΟΥ ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΥ

Στο 45ο λεπτό η ομάδα του Αλμέιδα κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Κοϊτά, ο οποίος πήρε την μπάλα στην περιοχή, έκανε προσποιήσεις και με ωραίο τελείωμα νίκησε τον Γκροφ.

ΤΟ ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΚΟΪΤΑ

Στο 53ο λεπτό η ΑΕΚ διπλασίασε τα τέρματά της με τον Ελίασον να χρίζεται αυτήν τη φορά σκόρερ.

Ο Λιβάι Γκαρσία τροφοδότησε τον Σουηδό, ο οποίος με ωραίο τελείωμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Γκροφ, αφού αυτή βρήκε και στο κεφάλι του Λιάγκα.

ΤΟ ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΕΛΙΑΣΟΝ

Στο 82′ ο Γκατσίνοβιτς ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0 με κεφαλιά μέσα από την περιοχή, σε μία φάση που δεν έχει καθόλου καλή εκτίμηση της μπάλας ο Γκροφ.

Λεβαδειακός-ΑΕΚ 0-3

Γκολ: 45′ Κοϊτά (ΑΕΚ), 53′ Ελίασον (ΑΕΚ), 82′ Γκατσίνκοβιτς (ΑΕΚ)

Κίτρινες: Λαμέλα (ΑΕΚ), Πεντρόσο (Λεβαδειακός), Ρότα (ΑΕΚ)

Κόκκινες:

Δοκάρια:

Λεβαδειακός: Γκροφ, Βήχος, Τσάπρας, Πλέγας (72′ Μεχία), Μπάλτσι, Παπαδόπουλος, Πεντρόσο (69′ Γιόκε), Γιαννιώτας, Τζάλοου, Όζμπολτ (69′ Ρόμο), Λιάγκας.

ΑΕΚ: Στρακόσα, Πήλιος, Βίντα, Μουκουντί, Ρότα, Ελίασον, Σιμάνσκι (80′ Μάνταλος), Λιούμπιτσις (63′ Περέιρα), Κοϊτά (63′ Γκατσίνοβιτς), Λαμέλα (80′ Φερνάντες), Γκαρσία.

Διαιτητής: Πουλικίδης (Δράμας)
Βοηθοί: Καραγκιζόπουλος, Τριανταφύλλου
Τέταρτος: Τσιμεντερίδης
VAR: Ευαγγέλου, Πετρόπουλος

Στο γήπεδο και ο ιδιοκτήτης της ΠΑΕ ΑΕΚ, Μάριος Ηλιόπουλος

Στα “κιτρινόμαυρα” και τα μπαλκόνια γύρω από το Δημοτικό Στάδιο της Λιβαδειάς

Προηγούμενο άρθροΑγγλία: Έκανε… πάρτι στο «Ολντ Τράφορντ» η Λίβερπουλ, 3-0 τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ
Επόμενο άρθρο«Έριχναν χημικά σε ειρηνικό πλήθος – Αδιαφορούσαν αν έθεταν σε κίνδυνο μικρά παιδιά»