Ο λογαριασμός των γκολ στο συγκεκριμένο ματς, δεν άργησε να ανοίξει, καθώς στο 5′ ο Μουκιελέ έστειλε από λάθος του την μπάλα στα δικά του δίχτυα για το 1-0 υπέρ της Βολφσμπουργκ. Στο 14′ ωστόσο ο Βίρτς κάνει ένα σουτ έξω από την περιοχή βρίσκοντας δίχτυα διαμορφώνοντας το 1-1. Οι “ασπιρίνες” κάναν για λίγο την ανατροπή με τον Τάχ που σκόραρε στο 32′ για το 2-1, αλλά οι “λύκοι” σκόραραν στα καπάκια στο 37′ με τον Μπόρναου για να ισοφαρίσουν το ματς. Ο Κουλιεράκης μπορεί να μην ξεκίνησε στο βασικό σχήμα της ομάδας, ωστόσο μπήκε στο αγωνιστικό χώρο στο 42′ ως αναγκαστική αλλαγή. Ο Έλληνας αμυντικός χρειάστηκε μόλις τέσσερα λεπτά για να εγκλιματιστεί στον αγωνιστικό χώρο, δίνοντας μια υπέροχη ασίστ στο 45’+1′, για να κάνει το 3-2 ο Σβάρμπεγκ. Η Λεβερκούζεν έκανε τις δύο ομάδες ξανά ισόπαλες στο 49′ με τον Χινκαπιέ. Οι γηπεδούχοι δεν είχαν τελειώσει όμως εκεί. Για άλλη μια φορά η ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο παίρνει την νίκη με γκολ στις καθυστερήσεις, με τον Μπονιφάς να βρίσκει δίχτυα στο 90’+3′ για να κάνει το 4-3.//ΑΒ.